Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Spadek wagi dziecka po urodzeniu

2023-01-01
Spadek wagi dziecka po urodzeniu
Ubytek masy ciała u noworodków – co warto wiedzieć?

Ubytek masy ciała u noworodków – co warto wiedzieć?

Naturalny spadek wagi po narodzinach

Jeszcze w szpitalu dzieci ważone są dwa razy dziennie – rano oraz przed wieczorną kąpielą. Większość noworodków w ciągu 48 godzin od urodzenia traci na wadze, a około trzeciej doby życia ich waga osiąga najniższy poziom. Jest to zjawisko całkowicie normalne, o ile ubytek masy ciała utrzymuje się w granicach 5–7% względem masy urodzeniowej.

Przyczyny utraty wagi u noworodka

Utrata masy ciała po urodzeniu jest spowodowana kilkoma czynnikami:

  • Oddanie smółki – pierwsze wypróżnienie noworodka;
  • Niewidzialne parowanie – wysychanie skóry wynikające ze zmiany środowiska życia i wilgotności;
  • Przestawienie metabolizmu – organizm malucha zaczyna samodzielnie funkcjonować, co wiąże się z dużym wydatkiem energetycznym.

Wszystkie te zjawiska są całkowicie naturalne i nie powinny budzić niepokoju rodziców.

Kiedy spadek wagi u noworodka jest niepokojący?

Spadek masy ciała przekraczający 10% wartości urodzeniowej może świadczyć o odwodnieniu noworodka, co jest poważnym powikłaniem pourodzeniowym. W takiej sytuacji dziecko wymaga stałej opieki pediatrycznej.

Zagrożenia wynikające z odwodnienia

Odwodnienie może prowadzić do zaburzeń gospodarki elektrolitowej oraz niewydolności nerek. Na szczęście tego typu powikłania są bardzo rzadkie. W przypadku podejrzenia odwodnienia dziecko pozostaje w szpitalu do momentu całkowitego ustabilizowania stanu zdrowia.

Początek przybierania na wadze

W przypadku braku komplikacji, ubytek masy ciała powinien zatrzymać się około trzeciej doby życia dziecka. Choć nie oznacza to natychmiastowego przyrostu wagi, od tego momentu noworodek powinien stopniowo rosnąć i wzmacniać się fizycznie.

Znaczenie karmienia piersią

W tym okresie wzrasta również produkcja mleka u mamy. Lekarze podkreślają, że karmienie piersią to najlepszy sposób na zahamowanie utraty masy ciała oraz zapobieganie odwodnieniu. Od trzeciej doby życia dziecko powinno być karmione przynajmniej osiem razy dziennie. Nawet jeśli nie domaga się jedzenia, warto je delikatnie zachęcać do ssania.

Pokarm matki zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze i mikroelementy. Badania potwierdzają, że rozpoczęcie karmienia już na sali porodowej znacznie ogranicza spadek wagi noworodka, a czasem nawet całkowicie go zatrzymuje.

pixel
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 60 opinii